Zielona energia = niezależność

Energia słoneczna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego ponieważ dostęp źródła energii jest nieograniczony. 

 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest systemem pozyskiwania energii wykorzystującym światło słoneczne. Przy czym należy zaznaczyć, że chodzi o samo światło, niekoniecznie bezpośrednie promienie w pogodny dzień. Wynalazek ten polega na tym, że na (najczęściej) na dachu montuje się specjalne ogniwa, kierowane w najbardziej optymalny sposób frontem do najjaśniejszej strony. Ogniwa owe zbierają energię słoneczną, która dzięki falownikowi załączonemu do instalacji przetwarzana jest na energię elektryczną.

Brzmi to trochę jak element literatury science-fiction, ale dziś utworzenie takiej instalacji na dachu domu, lub wolnej części działki jest jak najbardziej możliwe. Trzeba spełnić kilka podstawowych warunków i  bardzo szybko można cieszyć się bardzo tanim, a perspektywie dłuższego czasu, całkowicie darmowym prądem. Na rynku można spotkać wiele interesujących ofert. 

Fotowoltaika - moda czy przyszłość energetyki

Ostatnio panuje moda na bycie eko- działania nie tylko stawiające na zdrową żywność, co zostało już wspomniane we wstępie, ale także mające na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie plastiku. W szanujących się barach tradycyjne rurki dostępne są już tylko na wyraźne życzenie klientów, pojemniki ze sztucznego tworzywa na imprezach organizowanych lub finansowanych przez miasta przestały być już wszędobylskie. A jeśli dodamy do tego ograniczenie dostępności plastikowych reklamówek, możemy już śmiało uznać, że trend ten jest czymś więcej niż tylko lokalnym zwyczajem. Częściej sięgamy po żarówki typu LED, zwracamy uwagę na energooszczędność sprzętu, staramy się mądrze dysponować światłem, wodą, i innymi zasobami. Częściej też sięgamy po samochody hybrydowe czy elektryczne.

Na tle tych wszystkich działań fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem, ale na pewno wdrożenie owego wynalazku stanowi większe wyzwanie. Wiąże się bowiem z konkretnymi ruchami inwestycyjnymi. Z pewnością jednak, na dłuższą metę, może okazać się przyszłością energetyki. Dlaczego? Po pierwsze światło pochodzące ze słońca jest wszędzie dostępne. Po drugie fotowoltaika ma korzystny wymiar ekonomiczny, a także ekologiczny. Poza tym stajemy się niezależni od dostawców, możemy odsprzedać nadwyżki wyprodukowanego prądu, jednocześnie dbając o środowisko naturalne. Mamy świadomość, że robimy coś, co może przyczynić się do zmniejszenia problemu smogu i innych zanieczyszczeń atmosfery.